הורות פתוחה / חן קרופניק

הורות פתוחה /  חן קרופניקfb_img_1481263541920

יצאתי בבוקר לסידורים ופגשתי מכר מימי הילדות והתחלנו לדבר- עבודה, החיים, ילדים… הוא סיפר לי שהבת שלו בת ה14 יצאה להסתובב בתל אביב עם חברות והתקשרה אליו לבקש אישור לעשות עגיל נוסף בחלק כלשהו באוזן. התגובה הראשונה שלי הייתה הלם מוחלט. קודם כל שיש לו ילדה בת 14 (ואז עשיתי חישוב שגם לי בגילו תהיה ילדה בת 14 ונכנסתי לקיפאון יותר מאשר הלם) והתגובה השנייה הייתה הערכה ותקווה- שגם כשהקטנה שלי תהיה בת 14 היא תתקשר לקבל ממני אישור כזה.

לא, לא שאני מאחלת לכך שהבת שלי בגיל 14 או באף גיל תרצה לחורר את עצמה בכל מיני מקומות בגוף או לקעקע את עצמה אבל ברור לי שהיא תרצה ועוד יותר ברור לי שהיא תעשה ולכן אני מעדיפה לדעת ולאשר מאשר שהיא תחזור יום אחד מתל אביב עם שיער צבוע וקעקוע חדש.

בתור ילדה לא אישרו לי כלום עד גיל 18. אמא שלי קבעה מתי אתאפר, מתי אוכל לנעול עקבים ואפילו מתי אלבש את החזייה הראשונה. צביעת שיער, עגילים (חוץ משני חורים קונבנציונאליים באוזניים שגם אותם דודה שלי עשתה לי מאחורי גבה של אימי) היו מחוץ לתחום כל עוד אני תחת פיקוחה של אימי. בגיל 18 כמובן רציתי לפרוק כל עול והתחלתי לצבוע את השיער, לחורר מקומות שראו וגם כאלה שלא ראו ולהתחיל לחשוב על קעקוע (עדיין חושבת עליו אגב). אמנם אני הייתי סולידית יחסית אבל לרוב דווקא את אלה שמגבילים ולא נותנים להם חופש- הם אלה שירצו הכי הרבה לפרוץ את הגבולות ולהתנסות כמה שיותר.

לא, אני לא חושבת שצריך לאפשר ולאשר לילדים הכל ובכל גיל אבל אני כן חושבת שצריך לתת להם להרגיש אחראיים, להסביר להם את ההשלכות ולתת להם להחליט. וגם לקבל החלטות שלאו דווקא נאהב. האבא הזה למשל בחר לאשר לבת שלו לעשות חורים כאוות נפשה עם אישור שלו כמובן וידיעה מראש, אבל קעקועים אמר לה להמתין עד שתסיים להתפתח כדי שלא תתחרט. סך הכל הגיוני לא? גם היא חשבה ככה.

הבת שלי, כשהייתה בת 4 רצתה עגילים. שיגעה אותי. הסברתי לה שיכאב לה לקחתי אותה שתראה איך עושים והיא עדיין רצתה. אז עשיתי לה. זה החזיק מעמד פחות משנה והיא רצתה להוריד. כלום לא קרה ואם תרצה שוב כשתגדל תעשה שוב, אבל היא למדה ממני שאני לא מתעלמת מהרצונות שלה, שיש לה מקום לבטא את עצמה ושאני מקשיבה. אני מאמינה שככל שהיא תגדל יהיה לי יותר קשה עם הבקשות בעיקר אם תרצה לשנות צבע בשיער היפיפה שלה או לקעקע את גופה אבל אני אקשיב. ואני אסביר, ואני אהיה חלק- כי כמה שאני אתן חופש- בפיקוח כמובן, ככה היא פחות תחפש איפה לפרוץ את הגבולות.

בדרך לאוטו דווקא חשבי כמה מגניב זה יהיה כשהבת שלי תהיה בת 14 ותתקשר אליי לקבל אישור לעשות עוד עגיל באוזן, וגם אם לא אחשוב שזה יפה סביר להניח שאאשר לה ואודה בחיוך על כך שהיא מתקשרת לבקש אישור.

תגובות פייסבוק

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2017 כל הזכויות שמורות למלכה אסתר מגזין אינטרנט

Log in with your credentials

Forgot your details?