להאמין בעצמך, להיות שלמה עם עצמך, הכול מתחיל ונגמר בך- טובה טטיאנה חנימוב

טובה טטיאנה חנימוב (צילום- לאון גרימבלט)

טובה טטיאנה חנימוב, בת 22, במקור מנתניה כיום גרה בת"א.

למרות גילה הצעיר טובה טטיאנה כבר מהווה השראה ולוקחת חלק גדול בתחום המדע והיזמות,

טובה טטיאנה זכתה ב-
אלופת העולם לשנת 2012 בתחרות העולמית צעד ראשון לקראת פרס נובל בפיזיקה, וקבלת התואר כלת הפיזיקה העולמית בפולין.
-זכייה במקום השני במדענים ומפתחים צעירים
-מקום ראשונה בתחרות הרטוריקה הנואם הצעיר לשנת 2011
-מקום ראשון בגבעת אולגה בתחרות המדען הצעיר לשנת 2012
-מקום ראשון במכללת אורט בראודה בכרמיאל 2011
-קבלת פרס אינטל לנשים ויזמות נשית לשנת 2017
עבר תעסוקתי:
-מנחת פרויקטים בחברת "בלובירד", בתחום המזלטים.
-משרת סטודנטת לפיתוח בחברת סנטפיד, בתחום המעבדים
-מנהלת מוצר בחברת רייזור טכנולגויות.

 חייבת לשאול קודם 🙂 כמה נשים לומדות איתך בכיתה?

הסטטיסטיקות מראות ש20% מסך כל הסטודנטים להנדסה , הן סטודנטיות. ככה שבערך בכיתה של 250 סטודנטים לתואר בהנדסת חשמל יש כ50 סטודנטיות. כמובן שזו הערכה גסה, ואפילו חסם עליון. הלוואי שכמות הנשים להנדסה תהיה 50% אני לא אומר אפילו יותר.

 למה נראה לך שבתחום הזה יש מיעוט של נשים?
בעיני, הכול מתחיל ונגמר בחינוך. לצערי וממה שאני רואה מסביבי, אין דחיפה של בנות למדעים. מגיל קטן נותנים לילדה בובה או עגלה או דברים בסגנון בזמן שבנים מתחילים לשחק ברובוטים, מכוניות על שלט, טיסן ודברים אחרים שהזיקה שלהם למדע יותר קרובה. זה בא לידי ביטוי אח"כ בתיכון שבנות בוחרות מגמות יותר הומניות ובנים מגמות ראליות. אני באתי מבית מאוד דוחף ומשכיל. מגיל קטן ידעתי שהלימודים הם דבר חשוב, ולא כמו שהרבה הורים אומרים "ציון זה רק מספר". נכון ציון זה רק מספר, אבל מספר שיכול לגלגל אותך בחיים לכל מיני מקומות לכן חשוב להשקיע במספר הזה. אני כן גדלתי בבית שכשהייתי מביאה 95 הביתה, אבא שלי היה אומר כל הכבוד, אבל בואי נבין מה מנע מימך לקבל מאה. לא חושבת שזה הורס את הילד. אם עושים את זה נכון זה מעצים את הילד. למדתי לא להסתפק בבינוניות וזה בא לידי ביטוי אח"כ בהכול: בחירת מקצוע, בחירת מוסד אקדמי , בחירת בן זוג לחיים, בחירת מקום עבודה וכו…
 את מרגישה שאת צריכה יותר להוכיח את עצמך או שהדרך שלך קשה יותר משל גבר נניח?
שאלה יפה . וקשה 🙂
חשוב לי מאוד להוכיח את עצמי בלי קשר להיותי אישה. אבל לפעמים אני כן מרגישה שאם היה מדובר בגבר היו מסתפקים ברמה אחרת דרישות אחרות ואפילו סגנון דיבור שונה. אני מנסה לא לתת לזה יותר מדי משמעות. בעברי, כשהייתי משתתפת בתחרויות ארציות ועולמיות , הייתי בין הנשים היחידות שהיו מועמדות והתחרו. וכש"העזתי" להביע את דעתי בביטחון רב ובהפגנתיות מול בחור שחשב אחרת ממני באיזשהו מחנה קיץ מדעי, הוא אמר לי שבעבר היו שורפים נשים כמוני על המוקד. אנשים היו בשוק מהדימוי, ואני צחקתי בקול , כי הבנתי שהוא לא רגיל לנשים "מכשפות" שיוצאות נגד הנורמה החברתית. משום מה זה נחקק אצלי בזיכרון. גברים מפחדים מנשים חזקות.

 את השגת כל כך הרבה בגיל כל כך צעיר, היכן את רואה את עצמך בעוד כחמש שנים או אפילו עשור?
רחוק מאיפה שאני היום. אני לא נוטה להתרגש מהעבר. היה טוב וטוב שהיה. לפעמים בטקסים או בפרסים שאני זוכה מציגים אותי כאלופת העולם לפיזיקה לשנת 2012, או בשלל תיאורים אחרים וזכיות אחרות שלי שאפילו אני כבר לא זוכרת. חשוב להסתכל קדימה. בפן המקצועי אני רואה את עצמי בעוד עשור עצמאית. הייתי שמחה להיכנס לתחום היזמות אבל בעיני זה שלב מוקדם מדי הואיל ואין לי עוד את כל הניסיון הדרוש. בעוד עשור רואה את עצמי עצמאית עם חברה בדרך לאקזיט. אני לא יודעת איך אעשה זאת ,ובאיזה תחום אבל אני יודעת שלשם אני מכוונת. מבחינה אישית, נשואה לארוס המקסים שלי-ליאור זטלאוי שגם הוא בא מתחום הייטק. נשואים באושר וב"ה בעושר, ובשלב מאוחר יותר גם הורים לילדים . אני חושבת שנכון לבנות חיים אישים בשלב שאתה עומד על הרגלים ככה שילדים זה לא העיקר כעת ולא נמצא במחשבותיי.

 מה עם חייך הפרטים? יש לך זמן?
יש זמן אבל לצערי לא הרבה. מבחינת זוגית אני מאורסת לליאור זטלאוי שגם בא מתחום הייטק. הכרנו באוניברסיטה, דרך חברים משותפים. הוא היה בתואר השני שלו להנדסת חשמל ואני רק התחלתי את התואר הראשון בהנדסת חשמל. מה אני אגיד לך, יש חשמל באוויר 🙂
הכרנו, ומהדייט הראשון לא נפרדנו לרגע. ליאור קצת שונה ממני מחד, הוא שקט ורגוע בחור חומד, ומאידך מאוד דומה לי בהשקפת עולם, בשאפתנות ובהומור. הייתי בכמה וכמה מערכות יחסים לפניכן ומעולם לא הרגשתי חיבור כזה לבנאדם. ליאור קורא אותי כמו כף יד. זה מדהים. בכללי , לא חשבתי שאהיה בזוגיות ובטח לא בסטטוס מאורסת בשלב כזה צעיר בחיים. אבל אתה מתכנן תוכניות ואלוהים למעלה צוחק לו…אנחנו מתחתנים ב"ה ב16.10.2017 , התארסנו אחרי פחות משנה של הכרות, אבל אנחנו מאורסים כבר כמעט שנה וחצי. החלטנו לחכות עם החתונה כי רציתי להתבסס בקריירה שלי ובכללי לסיים את התואר. זה מבחינה זוגית.
מבחינה חברותית, יש לי המון מעגלים חברתיים , בעבודה, בלימודים, במקומות התנדבות שלי, מהתיכון וכו..
אבל אני רוב הזמן מבלה עם חברתי הטובה סתיו פינסלר שאגב גם מהנדסת חשמל. היא עוזרת לי המון, גם בהכנות לחתונה, וגם בכללי . קנה לך חבר, אני מאוד מאמינה בזה. עדיף חבר אחד טוב מאשר 1000 חברים סתם.

צלם- אוניברסיטת ת"א

 אילו תגובות את מקבלת מהסביבה כאשר מתוודעים להישגייך ועיסוקייך?
אני בד"כ לא מספרת לפרטי פרטים על הזכיות שלי ומה זה אומר. היו פעמים שאנשים באו אליי ואמרו לי שמעת שמשהי מאוניברסיטת ת"א זכתה בפרס אינטל? איזו תותחית המישהי הזאת. ובכלל היה מדובר בי, חייכתי ואמרתי בטח עוד אחת חחח
אני לא מדברת על זה על בסיס קבוע . למעט לליאור. ליאור יודע הכול לפרטי פרטים. אני לא רוצה שהיחס של אנשים ישתנה כלפיי בגלל דברים כאלה וגם לא תמיד מפרגנים. ליאור וסתיו, וכן המשפחה הקרובה שלי מעודכנים לפרטי פרטים תמיד. התגובה של הסביבה הרחוקה יותר לא משנה לי כלום. אני אצליח ב"ה ואמשיך לשאוף קדימה בכול מצב.
 מי ההשראה שלך?
ואוו. אין אישה אחת. תמיד הסתכלתי על נשים בתחום המדע שהצליחו בקנאת סופרים כזו. כשעדה יונת קיבלה פרס נובל בכיתי. התרגשתי. גם כד"ר קירה נבחרה להדליק את המשואה התרגשתי. נשים מצליחות כמו מנכ"לית אינטל ישראל לשעבר או כמו עדה יונת ריגשו אותי והיוו מודל נשי איתן. נפגשתי עם מנכ"לית אינטל ישראל בשנת 2012 בהיותי תלמידת תיכון ואמרתי לה שאני רוצה להיות מהנדסת חשמל. היא אמרה לי שילדה שיודעת מה היא רוצה להיות בגיל כזה תצליח בכול גיל. מקווה שהיא תהיה צודקת
מה המסר שהיית רוצה להעביר?
תכווני לשמיים ,מקסימום תפלי בין הכוכבים. לנצל הזדמנויות בחיים זה חשוב. היו לי כמה עבודות כמהנדסת שהרווחתי בהם סבבה, והיה הכול נוח ובסדר אבל לא התקדמתי מספיק. לא הרגשתי מאותגרת. והכי קשה בעולם זה לעזוב מקום מוכר ונוח. ועשיתי זאת, פעם אחר פעם. ניצלתי כל הזדמנות שהייתה לי. לא אמרתי לא מעולם. חיפשתי איך להתקדם, איך לפתוח דלתות חדשות. ואני עדיין מחפשת.
 מה היית ממליצה למישהי שבתחילת דרכה ?
להאמין בעצמך. להיות שלמה עם עצמך. הכול מתחיל ונגמר בך.

תגובות פייסבוק

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2017 כל הזכויות שמורות למלכה אסתר מגזין אינטרנט

Log in with your credentials

Forgot your details?