ראיון עם שז- לקראת הסדנה (לכותב/ת שיבחר עלות של 10% מעלות הסדנה 297 ש"ח במקום 2970 ש"ח )

 

במגזין המלכה אסתר אנו נבחר כותב/ת שתזכה ללכת לסדנה של שז בעלות של 10% מעלות הסדנה 297 ש"ח במקום 2970 ש"ח 

שמעתי מכמה אנשים שכבר היו בסדנאותיה של שז שמעבר להנאה הגדולה, שז מיוחדת כאישה וכמנחה, צנועה עם כוונות להעצים כל אחד ואחת, תלמידיה העידו כי הסדנאות עמה עוברות כל כך מהר מכיוון ששז מצליחה לעניין, לרתק ולסחוף. היא נותנת מקום וביטוי לכל אחד מתלמידיה בדרכה הקסומה שלה ואכן במהלך הריאיון עמה היא גם סחפה אותי ונשאבתי לחלק מעולמה המרתק.

שז כבר הספיקה לכתוב מספר ספרים ומחזות לתאטרון, לזכות בפרס רון אדלר לשירה+ כלת פרס ראש הממשלה לספרות.

 ספרה האחרון " הרחק מהיעדרו" זכה לעיבוד קולנועי.

צילום: סתיו אלמגור

צילום: סתיו אלמגור

 

מתי הבנת שאת אוהבת לכתוב והכתיבה היא בדמך?

מגיל 7, כשבאמת הייתי צריכה לשנות את תמונת העולם שלי, היום בדיעבד אני מבינה כשכתבתי שיר נורא יפה ונחמד על אבא שלי בעצם עשיתי בדיה שם, עשיתי סוג של "שקר"  כדי ליפות את תמונת העולם שלי.

את כתבת ספרים, מחזות ושירים, יש לך העדפה מסוימת?

וואו, התשובה המורגלת שלי היא להגיד לא- מה שבא בא, אבל אני כן יכולה להגיד שבשנים האחרונות אני יותר ויותר בכיוון של תיאטרון ושיש שם משהו שנורא מחלץ אותי מבדידותי ככותבת.

מה מביא אותך לכתוב ספר, מה מביא אותך לכתוב מחזה ומה מביא אותך לכתוב שיר?

שיר זה נס מבחינתי, כשהוא יוצא טוב אז הנס מדהים, זה לא שזה רק נס, ז"א בואי נגיד שיכולים להיות ניסים מוזמנים, ז"א אני מזמינה ניסים, זה חלק ממה שאני גם מלמדת בסדנאות – להזמין ניסים, לפעמים זה מצליח ולפעמים לא , לא מזמן השתתפתי באיזו סדנא חד פעמית לכתיבת שירה, כמשתתפת, לא כמנחה,  ופתאום קרה לי שם משהו נורא משמעותי.

פרוזה – היום כשאני חושבת על להתבודד שוב מהעולם ולהיכנס לדמות אחרת, פשוט נהיה לי רע.ולכתוב מחזות – גם אני בעצמי בליווי כרגע עם איש תיאטרון וזה הרבה פחות בודד ואני רואה ישר בעיני דמיוני איך זה יהיה על הבמה.

כתיבת ספר היא מחויבות מאוד גדולה, מה מבחינתך מצריך ממך להתחיל תהליך של כתיבת ספר , כיצד את שומרת על התהליך מכיוון שרבים מתחילים לכתוב ספר ומתייאשים באמצע או הולכים לאיבוד –

א' זה דורש מחויבות ב' זה דורש המון מיומנויות והמיומנות הכי גדולה זה אולי להיות בודד, לכתוב רומן זה כל כך פתוח יש כל כך הרבה סוגי רומנים שנכתבו, זה משהו גדול ופתוח, זה לא משהו ספציפי שניתן ללמד כי את יכולה לכתוב איזה רומן שאת רוצה. אבל בתיאטרון האפשרויות הן מוגבלות , המסגרת היא מוגבלת ודווקא זה אני מרגישה כרגע לי נותן המון חופש, אני לא הולכת לאיבוד, אני לא טובעת בתוך האוקיאנוס.

 

מתי בעצם החלטת שאת רוצה להיות מנחת סדנאות כתיבה, שאת רוצה ללוות כותבים וכותבות?

זה התחיל אצלי בגיל 23/24 ממש כבר אז ולקח עוד שנים והייתי פה ושם עושה זאת אבל לא באופן מקצועי, יותר עם חברים פה ושם וזה לקח שנים רבות עד שבאמת עשיתי את זה.

את ליווית המון כותבים וכותבות, מה מבחינתך הופך כותב לכותב טוב, חוץ מאומץ –

המינוח הזה נורא בעייתי , ואפשר לדבר על זה שעות, אבל איך אני מגדירה מה זה בשבילי להיות כותבת טובה,  זה אולי הדבר הכי חשוב, איך אני מגדירה בשבילי.

כאשר מגיע אלייך מישהו -"מה התוצר המוגמר" שאת מצפה ממך להוציא אותו ככותב?

אני לא מצפה לתוצר מוגמר, אני מצפה לאדמה תחוחה שאפשר לנטוע בה שתילים וזרעים.

אני מאמינה שאם האדם הזה רוצה השתילים האלה יהפכו לעצים, יכול להיות שזה יקרה בסיום הסדנא הזאת ויכול להיות שזה יקרה בעוד חמש שנים וזה קורה, יש לי משתתפים בסדנאות שחוזרים אלי אחרי חמש שנים, עשר שנים ואומרים " את יודעת, אז התחלתי איתך, והינה הוצאתי ספר…" זה פשוט קורה. אין לנו שליטה על זה, בספר "דרך האומן" ג'וליה קמרון "אומרת אנחנו מנענעים את עץ התפוח והיקום שולח לנו תפוז", ז"א – אין לנו שליטה על התוצאות.

איזה טיפים את יכולה לתת לכותב מתחיל?

תראי זה נורא תלוי באדם עצמו, כי בעצם את אומרת יש מישהו שנמצא על שפת הבריכה ואיזה טיפים את נותנת לו כדי להיכנס למים, אז כל אחד הוא אחר, לאחד יש טראומה ישנה עם מים, האחר שחה כל ימי ילדותו, אין נוסחה. אבל אני יכולה להגיד דבר בסיסי- זה להיות בקשר עם עצמי, מה אני מרגישה עכשיו ברגע זה , אלה דברים שאני ממש חוזרת עליהם כתרגול בסדנאות שלי , מה אני רוצה עכשיו ברגע זה? מה יעשה לי טוב עכשיו ברגע זה?  ואז הוא מחליט האם לקפוץ מהמקפצה או לרדת במדרגות, שואל את עצמו שאלות, ז"א הדבר הכי חשוב זה להיות בקשב פנימה.

מי הסופר/ת משורר/ת האהובים עלייך?

זה קשה, יש כל כך הרבה אני לא יודעת מה לענות לזה אני מרגישה שאם אני אגיד אחד אז השני ייעלב, לא במציאות, אם אני אגיד זלדה, אז אולי עמיחי יכעס.

מהיכן את מקבלת, שואבת השראה?

בכל רגע ממקום אחר.

על הסדנה:

לצאת לכתיבה עצמאית היא סדנה לרכישת מיומנויות כתיבה, שהאמונה העומדת בבסיסה היא, שבכל אחד ואחת מאיתנו קיים ידע סמוי שאיננו מודעים אליו. על כן, הסדנה מונחית מתוך כבוד לידע האינטואיטיבי הסמוי של כל אחד ואחת מהמשתתפים/ות, ומתוך הזמנה מעשית בשטח לעשות בידע הזה שימוש קונקרטי בכתיבה.

בסדנה מוצעות אפשרויות רבות ללימוד ולתרגול כתיבת פרוזה, שירה ומחזאות, ומתוכן בוחרים המשתתפים והמשתתפות, בכל פגישה ופגישה, את הלימוד והתרגול של היום.

מטבע הדברים, היות שהסדנה חותרת לעבודה מעמיקה, מתקבלים אליה עד שישה משתתפים/ות לכל היותר. הפורמט גמיש ומאפשר הן פגישות קבוצתיות והן פגישות אישיות איתי.

במגזין המלכה אסתר אנו נבחר כותב/ת שתזכה ללכת לסדנה של שז בעלות של 10% מעלות הסדנה 297 ש"ח במקום 2970 ש"ח 

לאתר של שז

קישור לסדנה

 

תגובות פייסבוק

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2017 כל הזכויות שמורות למלכה אסתר מגזין אינטרנט

Log in with your credentials

Forgot your details?